כך תשמרו על הגיינת השיניים שלכם

כלים בסייסים לשמירת הגיינת הפה והשיניים

במרפאת רביב קליניק, אנו עוזרים לפציינטים מרחבי הארץ לשמור על בריאות הפה שלהם. אנו לוקחים את הזמן כדי להכיר כל אחד מהמטופלים שלנו ובאמצעות מיקוד בטיפולים מונעים אנו מצליחים ליצור תוכנית שתדאג לבריאות פה טובה לאורך כל חייהם.
בסופו של דבר, יש לבני האדם רק סט אחד של שיניים בוגרות, ולכן חשוב לדאוג להן ולבצע את כל הפעולות הנחוצות כדי למנוע חורים, זיהומים ומחלות חניכיים. אנו ממליצים לכם לבקר את רופא השיניים שלכם לטובת ניקוי שיניים לפחות פעמיים בשנה, כדי להסיר פלאק ואבנית שנבנו עם הזמן, ובכך לשמור על הפה שלכם בריא ונקי. הנה כמה צעדים שאתם יכולים לבצע בבית ובכך תוכלו לשמור על פה בריא מתמיד.

איך לצחצח שיניים בצורה נאותה

כמרפאת שיניים שעוסקת בתחום שנים רבות, אנו יודעים כמה צחצוח השיניים שלכם חשוב לא פחות כמו תדירות צחצוח השיניים שלכם. זה חשוב שאתם תשתמשו במברשת רכה שלא תגרה את החניכיים או תגרום לשחיקה של שכבת האמייל. הרבה אנשים טועים בכך שהם חושבים שמברשת קשה היא המברשת הראויה לשמירה על שיניים נקיות, אך למרות הקונספציה - מדובר בטעות שיכולה להיות קריטית.

ככל שתצחצחו כמו שצריך באמצעות מברשת רכה, פעולה זו תשיג תוצאה זהה ללא פגיעה בשיניים שלכם.
דאגו לצחצח את השיניים בתנועות מעגליות, המתחילות מקו החניכיים ולאחר מכן בתנועה שפועלת לקראת מרכז הפה שלכם. שימוש בתנועה זו יסיר חלקיקי אוכל, חיידקים ופלאק הרחק מקו החניכיים שלכם. צחצחו את השיניים שלכם בחלוקה לרבעים ודאגו לצחצח כל אחד מהם לפחות חצי דקה. בזמן שאתם מצחצחים, מומלץ לכם להפעיל לחץ, אך לא להגזים איתו ולהיות אגרסיביים.
מומלץ להשמש במשחת שיניים עם פלואוריד שתספק לכם הגנה נוספת מפני חורים בשן. אנו ממליצים שתצחצחו כשלוש פעמים ביום - בבוקר, לאחר ארוחת הצהריים ולפני השינה. שמירה על שגרה  שכזו תדאג לכך שתשמרו על פה נקי ללא יצירת תחושת לוואי מציקה שעלולה להגרם מצחצוח מוגזם. בנוסף, דאגו לקנות מברשת שיניים חדשה בכל שלושה חודשים או פחות, במקרה שבו הסיבים של המברשת התבלו או שהמברשת עצמה התלכלכה או מדיפה ריח לא נעים.

שימוש בחוט דנטלי הוא חיוני לבריאות השיניים והחניכיים

במרפאתנו דואגים להזכיר ללקוחותינו שוב ושוב ששימוש בחוט דנטלי הוא קריטי ברמה היומיומית.
אם לא יצא לכם לבקר אצל רופא השיניים שלכם בזמן האחרון, אנו מזמינים אתכם לקבוע פגישה כדי שנוכל לנקות השיניים שלכם לצרכי הסרת הפלאק והחיידקים שנמצאים במקומות שקשה להגיע אליהם.
לאחר מכן, התפקיד שלכם הוא להשתמש בחוט דנטלי ברמה יומיומית כדי להסיר חלקיקי אוכל ופלאק מהרווחים שנמצאים בין השיניים. אם אותם חלקיקי מזון יישארו ברווחים הללו, אתם עלולים לפתח מחלת חניכיים שמהווה גם מצב לא נעים, גם סיכון של ממש לבריאות הפה וסיכון הבריאות הכללית שלכם.
מחלות חניכיים מתרחשות כאשר הפלאק נוצר מתחת לקו החניכיים, ומצב זה עלול לקרות כאשר לא משתמשים בחוט דנטלי.
אם אתם לא נהנים משימוש בחוט הדנטלי, קנו כלי דנטלי מיוחד שמגיע עם ידית החזקה וניתן לשימוש חד פעמי. כלי זה נוח מאוד ומאפשר לנקות את השיניים בקלות ומכמה זוויות.

בחירה נכונה של מי פה

ודאו שאין סוכר במי הפה שלכם.
בנוסף, מומלץ להשתמש במי פה שמכילים פלואוריד, מי פה אלו יעזרו להרוג כל חיידק שהתפספס בהליכים הקודמים ויחזק את השיניים שלכם.
קחו איתכם בקבוק של מי פה ודאגו לבצע שטיפת פה יסודית לאחר ארוחות, שתיית משקה קל או שתיית כוס קפה. בהתחשב באורח החיים היומיומי והעמוס של רובינו, זה מובן לחלוטין שבדרך כלל לא ניתן לצחצח שיניים יותר מפעמיים ביום.
שטיפה של הפה שלכם היא פעולה קלה, ולכולם יש זמן ואת האופציה לבצע זאת. נקיטה של צעד פשוט אך אפקטיבי זה יכולה להוריד משמעותית את הסיכון שלכם לחורים בשיניים או למחלות חניכיים כלשהן.

איך למנוע ריקבון בשן

במרפאתנו נתקלנו בלא מעט סיפורים בהם עזרנו למטופלים שלנו למנוע ריקבון בשן באמצעות שמירה על שיניים נקיות ובריאות.
ריקבון בשן מתחיל כאשר הפלאק נשאר על השן והחומצה שבתוכו מתחילה לעכל את שכבת האמייל המצפה את השן. שמירה על שיניים נקיות באמצעות הסרת פלאק מונעת מצב של ריקבון בשן. אתם יכולים לבנות לעצמכם לו"ז שבו אתם מצחצחים את השיניים בבית ומשתמשים בחוט דנטלי לאחר ארוחות. אם אין לכם את כל הדרוש לכך כשאתם בחוץ, שטפו את הפה שלכם עם מים. זה יעזור כדי להסיר חלק מחלקיקי האוכל שייתכן ונותרו בפה שלכם, או כדי להסיר קצת מהסוכר שהצטבר מסביב לשיניים שלכם. מומלץ לעבור לתזונה בריאה יותר. בסופו של דבר, כל מה שאנו אוכלים מועבר לשיניים שלכם.

כל מה שאתם צריכים לדעת על טיפולי פלואוריד

במרפאה מקפידים על שימוש בפלואוריד על בסיס קבוע.
אנו ממליצים למטופלים מתחת לגיל 18 לקבל טיפול פלואוריד לפחות פעם בשנה.
לפי הסטטיסטיקה, טיפולים אלו מורידים את הסיכון של יצירת חורים בשן בכשלושים אחוז. אחוז זה הוא אחוז משמעותי במיוחד בהתחשב בכך שריקבון בשן הוא אחד מהסיבות המרכזיות שילדים מחסירים מבית הספר. גם מבוגרים יכולים להרוויח מטיפול פלואוריד, מוזמנים לפנות אלינו לצורך קבלת ייעוץ בנושא.
הטיפול עצמו הוא קצר ואורך מספר דקות בהן רופא השיניים שם את הפלואוריד ישירות על השיניים עצמן.
אין לחומר ריח או טעם ולאחר מספר דקות, המטופל יכול לחזור לעיסוקיו.
מדובר באחת הדרכים הקלות ביותר בהן ניתן למנוע יצירה של חורים בשיניים.

איך לבחור את מברשת השיניים המתאימה ביותר

אנו ממליצים להחליף מברשת שיניים אחת לשלושה חודשים.
חפשו מברשת רכה כדי לא ליצור גירוי מיותר בחניכיים שלכם או תגרום חלילה לבלאי של שכבת האמייל בשיניים שלכם.
במידה ולא מצאתם כזו, ניתן גם להשתמש במברשת חשמלית הפועלת על סוללות, מפני שמברשת זו יכולה לתת לכם את הניקוי הטוב ביותר. ראש המברשת מסתובב בזמן שאתם מזיזים את המברשת ברחבי הפה, שילוב שעוזר להסיר פלאק בצורה אפקטיבית יותר ובכך מבטיחה לכם שיניים נקיות יותר מכל צחצוח אחר.

מאכלים ומשקאות שכדאי לכם להמנע מהם

אנו ממליצים להמנע משתיה מרובה של משקאות קלים, מיצים, קפה או כל דבר שמכיל כמות רבה של סוכר. בנוסף, מומלץ גם להימנע מממתקים, קינוחים ובייחוד ממתקים חמוצים.
גם פירות חומציים עלולים להיות מזיקים לשיניים שלכם.
תפריט עשיר בסוכרים לא בריא עבור השיניים והפה.
החיידקים בפה שלכם ירוויחו רבות מאותם חומרים ובכך הם מתרבים ומעמיקים את הנזק.
כש אוכלים מאכלים בעלי חומציות גבוהה, קייםן חשש לסחיפה בשכבת האמייל. לכן כדאי להתבסס על תזונה המכילה ירקות של עלים ירוקים, מקורות חלבון דלי שומן, חלב ואגוזים. מאכלים אלו יכולים לעזור לשיקום השיניים ואף לחיזוקן.

ישנן לא מעט דרכים לשמור על בריאות הפה שלכם.
בסופו של דבר, בריאות הפה הוא לא משחק ילדים.
בחרו לכם מספר דרכים ממדריך זה וצפו לשיפור משמעותי.

רוצים לשמוע עוד? התקשרו עוד היום, קבעו תור וקבלו טיפים והמלצות נוספות לשמירת הגיינת הפה והשיניים.

אולי יעניין אתכם גם: