ריח רע מהפה – ממה זה נוצר וכיצד מתמודדים עם זה

לא מעט אנשים נאלצים להתמודד עם סיטואציה לפיה, אנשים אחרים נזהרים שלא להתקרב אליהם קרוב מדי, ואם הם מתקרבים הרי שהם מנסים להתרחק במהרה. זה לא נובע משום סיבה אלא מהעובדה שיש להם ריח לא נעים מהפה.

לא משנה כמה הם צחצחו שיניים ויימנעו מלאכול אוכל שמשאיר אחריו ריח, הרי שהם עדיין יתמודדו עם מצב שכזה. לא מדובר בתופעה רווחת במספרים גדולים, אך בהחלט יש לא מעט אנשים שמתמודדים עם תופעה זו, ולכן חשוב לדעת ממה היא נוצרת וכיצד מתמודדים איתה. רופאי שיניים סבורים שזו אחת הסיבות העיקריות בגינן מטופלים פונים אליהם.

ריח רע מהפה מוכרת בעגה המקצועית כבאשת הפה, וזה מצב בו בכל פעם כשאנחנו פותחים את הפה לדיבור או לכל דבר אחר, יוצא מאיתנו אוויר עם ריח לא נעים. כפי שנוכל לראות בהמשך הריח יכול להיווצר גם מסיבות אובייקטיביות, כלומר דברים שקיימים בתוך חלל הפה באופן מוגבר אצל אנשים מסוימים ביחס לאנשים אחרים, וגם מסיבות סובייקטיביות, פעולות שונות שמבצעים אותם אנשים, אשר גורמים להיווצרות אותו ריח לא נעים.

לפני שנסביר ממה נובעת התופעה של ריח רע מהפה וכיצד אפשר לטפל בה, חשוב להדגיש, ריח רע איננו בהכרח בהכרח מושפעת ממצב רפואי. כלומר, גם אנשים בריאים שאין להם מחלות יכולים להתמודד עם ריח רע מהפה שישפיע עליהם וכמובן על הסביבה. אנחנו יכולים להבין, שמדובר בתופעה שהיא מעבר לעניין רפואי או פיזיולוגי, אלא גם בתופעה עם השפעות חברתיות לא קטנות. אנשים שיש להם ריח לא נעים, יכולים לחוש תחושת בושה וריחוק של אנשים מהם. מן הסתם זה יכול להפריע להם להכיר אנשים ולבנות קשרים וזוגיות.

ממה נובע ריח רע מהפה

בפה שלנו יש מאות זנים של חיידקים מסוגים שונים. חלקם גורמים לריחות רעים על ידי פירוק החלבונים שלהם בחלל הפה. עוצמת הריח משתנה בהתאם לסוג החיידקים שפועלים באזור וכן בחלקים שונים של היום, ישנן שעות ביום בהן הריח הוא הרבה יותר קיצוני מאשר בשעות אחרות.

מעבר לחיידקים עצמם, הרי שיש גם גורמים נוספים שיכולים להעצים את עוצמת הריח. למשל, תרופות, עישון, אלכוהול וכן מאפיינים פיזיולוגיים, למשל, אנשים שמתמודדים עם נטיית השמנה, גם אצלם ייתכן ונמצא עוצמה גבוהה יותר של ריחות לא נעימים.

בנוסף, אנשים שכן יש להם מחלות מסוימות, עלולים אף הם להתמודד עם מצב של ריח לא נעים. למשל אנשים שיש להם מחלות דם, מחלות לב, טרשת עורקים, סינוסיטיס וזיהומים בחלל האף ועוד. מן הסתם, מי שיש לו מחלות חניכיים ובעיות בשיניים גם להם יש ריחות לא נעימים. הרבה פעמים, אותן מחלות חניכיים ועששת מובילות לאבחנה של חיידקים שיוצרים ריח לא נעים, אך זה לא בהכרח כך, יש מצבים שאין קשר בין השניים.

כיצד אפשר לטפל בבעיה

ישנן דרכים שונות כיצד לטפל בבעיה של ריח רע מהפה. ההמלצות הן בדרך כלל, לאכול יותר ירקות, לחם קשה וגרנולה ובכלל אוכל שנחשב מחוספס, לבצע ניקוי עדין של חלל הפה, כולל של הלשון, ללעוס מסטיק ללא סוכר בשביל להתמודד עם היובש אשר משפיע על עבודת החיידקים, שימוש בזרעים ותבלינים שנחשבים פתרון טוב להתמודדות עם ריחות לא נעימים באופן כללי, וכן שתייה מרובה של מים, שוב בשביל להתמודד עם היובש בפה.

מן הסתם, יש לשמור כל הזמן על היגיינה של הפה, בין אם זה באמצעות שטיפה ובין אם זה באמצעות צחצוח שיניים.

אולי יעניין אתכם גם?