חיוך מושלם - לא רק למראית עין

חיוך מושלם - לא רק למראית עין

שיניים יפות

עם רמת אסתטיקה שרק הולכת ועולה עם השנים, אנחנו יכולים לראות כי אנשים בכל הגילאים דואגים לשמור על חזות מטופחת ומודעים למראה שלהם כמו גם לבריאותם.
שירותים שונים מציעים טיפולים אסתטיים שונים ומגוונים על מנת לתת לאנשים את האפשרות להרגיש טוב לגבי המראה שלהם. מראה חיצוני מטופח ואסטטי תורם גם להרגשה פנימית טובה וחוזר חלילה – הרגשה פנימית בריאה וטובה משפרת את המראה החיצוני.
פרט לטיפולים הידועים בעור הפנים, כיום ידוע שיש לשים דגש מיוחד על בריאות חלל הפה והחניכיים. הן לקבלת חיוך מושלם והן לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים לאורך שנים.
 

טיפולים אורטודנטים
ההליך הראשוני המקובל כבר אצל ילדים בגיל צעיר, הוא טיפול אורטודנטי ליישור שיניים. להליך זה יש חשיבות משתי סיבות – הסיבה הראשונה היא מנח נכון של השיניים ומנשך תקין שיפחית עומס מעצמות הלסת ויקטין שחיקת שיניים במידה שזו קיימת. בכך ישמרו השיניים לאורך שנים. הסיבה השניה היא כמובן אסטטית שהרי הזכרנו את החשיבות הרבה שיש לחיוך יפה. בעבר, היה מקובל לעשות טיפולים אורטודנטים בעיקר בילדים שכן מבוגרים חשו נבוכים להתהלך כש"גשר" ברזלים בשיניהם אולם כיום פונים לטיפול אורטודנטי ליישור שיניים אנשים בכל הגילאים, התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת טיפול אורטודנטי שכמעט איננו נראה כלפי חוץ.

הלבנת שיניים
פרט להליך יישור השיניים והטבת המנשך, ישנם גם טיפולים של הלבנת השיניים אותם ניתן לבצע במגוון שיטות. פעולה זו חשובה בעיקר למעשנים ולאנשים שנוהגים לשתות משקאות עיתירי קופאין. הלבנת השיניים נעשית בשתי דרכים עיקריות: האחת גירוד מכאני של אבן שן שהצטבר על השיניים. והשנייה שימוש באמצעים כימיים או באמצעות לייזר. בשיטות אלה מלבינים את השכבה הרכה של השן מבלי לפגוע ברקמות הקשות של השן ובכך מחזירים לשן את הלובן הטבעי שלה.
 

איך שומרים על בריאות השן?
מלבד הטיפולים החיצוניים לשמירה על שיניים יפות וחיוך מושלם ישנן פעולות יום יומיות שעלינו לנקוט על מנת לתחזק את מצב הפה שלנו ולהבטיח שיניים וחניכיים בריאות לאורך שנים. פעולות יום יומיות אלה יחסכו מאיתנו הוצאות על טיפולי שיניים לא נעימים ויסייעו לנו לשמר את שיננו הטבעיות לאורך שנים רבות יותר. אז מה עושים?

צחצוח שיניים
יש להקפיד על צחצוח שיניים יום יומי. מומלץ פעמיים ביום, בבוקר ובערב. יש להקפיד ולצחצח כל שן מכל צדדיה ברכות ובעדינות. צחצוח אגרסיבי מידי עלול לגרום לפציעה של החניכיים ולהיווצרות של נסיגת חניכיים עם הזמן. הלחץ המופעל בזמן הצחצוח צריך להיות דומה ללחץ המופעל על עגבניה בשלה מבלי להשאיר בה סימנים – נסו זאת על מנת להרגיש את הלחץ בידיכם.
חשוב לוודא כי אנו משתמשים במברשת שיניים ובמשחת שיניים שמתאימים לנו. בחרו במברשת שיניים עם סיבים רכים ודאגו להחליף את המברשת מידי שלושה עד ארבעה חודשים. כיום במרבית מברשות השיניים יש סיבים הנשחקים עם הזמן ומסמנים על הצורך בהחלפת המברשת.
אם יש לנו חניכיים רגישים רצוי לבחור במשחת שיניים משקמת שמתאימה לצורך זה ומסייעת בהורדת הרגישות.
דאגו לנקות בסיום הארוחה את השיניים מן השאריות שמצטברות במרווחים שבין השיניים על ידי שימוש בחוט דנטאלי או בקיסם דנטאלי. מומלץ לבקש מרופא השיניים או מהשיננית הדגמה על שימוש נכון בחוט דנטלי שכן שימוש לקוי עלול לפגוע בחניכיים.
 

מה עוד אפשר לעשות?

תזונה נכונה גם היא תסייע לשמירה על בריאות הפה שלנו. הימנעו מאכילה ושתייה של מוצרים עתירי סוכר בעיקר המנעו משתיית מיצים ממותקים. יש להקפיד על כללים אלה גם עם ילדים. גם מאכלים בעלי חומציות גבוהה עלולים לפגוע בשיניים לאורך זמן ולשחוק אותן.שחיקה חומצית של השיניים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך, לעששת ולשיניים רגישות.

אם בכל זאת צרכתם מזון או שתיה בעל חומציות גבוהה,חשוב להמתין כשעה לפני צחצוח השיניים שכן האמייל של השן נמצע במצב פגיע.

חשוב להגיע לביקורת אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה ובכך למנוע התפתחות של בעיות מורכבות יותר על ידי אבחון מוקדם שלהן ומתן טיפול מקדים. בביקור במרפאת שיניים מומלץ לבקר גם אצל השיננים להסרת אבנית השן שבכל זאת הצטברה על השיניים. 

 

חינוך ומניעה

ניתן לומר שבמקרים רבים בריאות השיניים שלנו תלויה בנו. המודעות לשמירה על היגיינת הפה צריכה להיות כחלק מחינוך ילדנו כבר בגיל צעיר מאוד. הקניית הרגלי היגיינה טובים בגיל הצעיר תסייע על שמירת השיניים לאורך שנים רבות שיעזרו לכולם לחייך בפה מלא.