​טיפולי שיניים בהריון – האם הם מסוכנים לי?

בין כל הביקורים והבדיקות שאת עוברת אצל הרופא שלך במהלך ההריון, אל תזניחי את הטיפול בשיניים עוד לפני שהתינוק מגיע. לא רק שכדאי לך לקבל טיפולים כמו ניקוי שיניים או סתימת חורים לפני הלידה, אלא שרופא השיניים יכול לעזור לך גם במקרה של תסמינים קיימים בשיניים, שקשורים להריון.

לפי המומחים, תקופת ההריון היא זמן קריטי בחיי האישה לשמירה על בריאות הפה וקשורה באופן ישיר לבריאות כללית טובה. הנה כמה מהחששות הנפוצים בקרב נשים מפני טיפולי שיניים בהריון:

אני בהריון – מתי עלי לספר על כך לרופא השיניים?

טיפולי שיניים בהריון

גם אם את עדיין לא בטוחה שאת בהריון בעת הביקור שלך במרפאת השיניים, חשוב שתספרי על כך לרופא ותדווחי לו באיזה חודש את ברגע שבו נקבע לך התור.

חשוב לידע את רופא השיניים על תרופות שאת נוטלת, על ייעוץ מיוחד שנתן לך הרופא. על הריון בסיכון גבוה, או על מצבים רפואיים מסויימים. לפעמים, ייתכן ורופא השיניים ימליץ לדחות חלק מהטיפולים הדנטליים.

מהן השפעות ההריון על הפה והשיניים שלי?

למרות שנשים רבות עוברות את כל תשעת חודשי ההריון ללא אי נוחות כלשהי בשיניים, טיפולי שיניים בהריון חשובים בגלל שההריון יכול קצת להרע את מצב הפה או ליצור בעיות חדשות. בדיקות שוטפות והרגלי ניקיון נאותים יכולים לעזור לך לשמור על הבריאות שלך ושל התינוק.

דלקת חניכיים בהריון - אזור הפה יכול להיות מושפע משינויים הורמונליים במהלך ההריון. יש נשים שמפתחות מצב שידוע כ"דלקת חניכיים הריונית" (pregnancy gingivitis), שגורמת לנפיחות ולרגישות. החניכיים עלולות לדמם בעת צחצוח השיניים או השימוש בחוט הדנטלי. כשלא מטפלים כראוי בדלקת החניכיים, עלולות להיווצר צורות חמורות יותר של מחלת חניכיים. רופא השיניים עשוי להמליץ לבקר אצל השיננית לעתים קרובות יותר כדי למנוע בעיות שכאלה.

סיכון גבוה יותר לעששת - כאישה הרה את עלולה להיות פגיעה לחורים בשיניים בגלל שתי סיבות עיקריות:

  • כשאת אוכלת יותר פחמימות מהרגיל, מזונות שכאלה עלולים לגרום לריקבון.
  • כשאת סובלת מבחילת בוקר שמגדילה את כמות החומצה שמכרסמת את מעטה האמייל של השיניים שלך.

לפעמים, בזמן ההריון האישה מזניחה קצת את צחצוח השיניים פעמיים ביום ואת השימוש היומי בחוט דנטלי –

אם בגלל בחילות הבוקר או עקב רגישות יתר של רפלקס ההקאה. הזנחת הרגלי הניקיון עלולה לגרום לרגישות ולחולשה בחניכיים.

אצל חלק מהנשים חל גידול יתר של הרקמה על החניכיים (תופעה שנקראת pregnancy tumors), שמופיע לרוב במהלך השליש השני של ההריון. זה לא סרטן, אלא נפיחות בין השיניים שקשורה אולי לפלאק עודף. החניכיים מדממות בקלות והמראה שלהן אדום. תופעה זו נעלמת בדרך כלל לאחר הלידה אבל אם את מודאת דברי עם רופא השיניים כדי לטפל בתופעה.

אם רופא השיניים ימליץ לי על תרופות – האם הן בטוחות במהלך ההריון?

חשוב שרופא השיניים ידע בדיוק אילו תרופות את נוטלת כרגע. מידע זה יסייע לו לקבוע את סוג המרשם, אם בכלל, שיציע לך. רופא השיניים יכול להתייעץ גם עם הרופא שלך כדי לבחור תרופות כמו משככי כאבים או אנטיביוטיקה שתקחי בבטחה בהריון.

האם הרדמה מקומית עלולה להזיק לי?

מחקר שפורסם באוגוסט 2015 ב-Journal of the American Dental Association עקב אחר קבוצת נשים בהריון שחלקן קיבלו זריקת הרדמה מקומית וחלקן לא. המחקר הראה שטיפולים אלה היו בטוחים במהלך ההריון כי הן לא גרמו להבדל בשיעור ההפלות, המומים מולדים ולידת הפגים או התינוקות במשקל נמוך. המחקר לא זיהה ראיות שמוכיחות שטיפול שיניים עם הרדמה מקומית מזיק להריון.

האם צילומי רנטגן של השיניים עלולים להזיק לי?

אמנם קרינת רנטגן לצילומי שיניים היא נמוכה ביותר, אבל רופא השיניים יכסה אותך עם סינר עופרת שימזער את חשיפת הבטן לקרינה. אפשר גם לכסות את הגרון עם צווארון עופרת כדי להגן על בלוטת התריס. בכול אופן לא נמצא שנשים שעברו צילומי רנטגן בעת ההריון, ניזוקו.