האם יכול להיות קשר בין כאבי שיניים ובעיות קרדיולוגיות?

כאב שיניים הוא אחד הכאבים החזקים והקשים ביותר שהאדם עלול לסבול מהם. רבים מאתנו מכירים את הסיטואציה הבאה: כאבי שיניים המופיעים בפתאומיות, ללא כל התרעה, כאשר דקות ספורות קודם לכן הרגשנו בסדר גמור. משככי כאבים רגילים בדרך כלל לא עושים את העבודה, ואנו מוצאים את עצמנו מחפשים תרופות חזקות יותר לשיכוך הכאב ואף נעזרים בתרופות-סבתא למיניהן.

תעוקת חזה , שהיא בעצם מחלה של שריר הלב הגורמת לתחושת לחץ בחזה ובאזור הלסת, הבטן והיד השמאלית, עשויה להיות קשורה לכאבי השיניים שלנו. מיד עולה השאלה – מה בכלל הקשר בין השניים? התשובה פשוטה משנדמה לנו. לעתים, מצב רפואי קרדיולוגי (לבבי) כמו תעוקת חזה עשוי להיות קשור באופן ישיר לכאבי השיניים שלנו – וזהו כבר מצב הדורש בירור לעומק.

מהי בכלל תעוקת חזה, ואיך היא קשורה לכאבי שיניים?

"תעוקת חזה", הנקראת גם "תעוקת לב", היא מחלה של שריר הלב. לרוב, אדם עם תעוקת חזה יסבול מאחד או יותר מהתסמינים הבאים:

  • תחושת לחץ בחזה
  • הקרנת הלחץ לאזור הלסת
  • הקרנת הלחץ לאזור הבטן
  • הקרנת הלחץ ליד השמאלית

לעתים, בשל מאמץ יתר של שריר הלב או בשל היצרות של אחד העורקים – לא מגיע מספיק דם לשריר הלב, וזה המצב המוביל לקיום תעוקת חזה.

האם כאב שיניים פשוט עלול להוביל למצב של תעוקת חזה?

התשובה בגדול היא כן. אחת הסיבות העלולות להוביל לתעוקת חזה – הינה זיהומים סביב השיניים. כלומר, במידה ואדם סובל מכאבי שיניים, מנסה להתמודד עם הכאב באמצעות משככי כאבים בלבד ואינו מגיע לרופא שיניים על מנת לבדוק את המצב – הוא מסתכן בכך שהכאב יהפוך ממשהו מציק למצב רפואי שעשוי להיות מסוכן. זהו המקום להזכיר ולהרגיע, שאין זה אומר שכל כאב שיניים פשוט בהכרח יוביל לבעיות קרדיולוגיות חמורות. עם זאת, תמיד כדאי ללכת על הצד הבטוח, להגיע לרופא השיניים בהקדם, לטפל בשיניים שלכם ולהימנע מהחמרה ומזיהומים.

איך אוכל לשמור על בריאות השיניים ולהימנע מהחמרת המצב?

  • ביקור קבוע אצל רופא השיניים – ביקור כזה ישאיר את הפה והשיניים שלכם במצב בריא, וימנע מכם החמרה של כאבים או זיהומים שונים. התייעצו עם רופא השיניים שלכם לגבי תדירות הביקור המומלצת עבורכם, בהתאם למצב השיניים והיסטוריית הטיפולים שלכם.

  • הקפדה על היגיינת הפה – צחצוח קבוע עם משחת שיניים ומברשת שיניים המתאימות לכם, שימוש בחוט דנטלי וביקור קבוע אצל השיננית או הרופא לצורך ניקוי השיניים. כל אלה ישמרו על רמה גבוהה של היגיינת הפה שלכם, ויסייעו בהפחתת הסיכוי לזיהומים וסיבוכים.

  • הפחתה בצריכת קפה ותה – משקאות הידועים כ-"צובעים" את השיניים בשימוש תכוף. אם קשה לכם להיפרד מהקפה, נסו לשתות אותו עם קשית – כך תצמצמו את המגע בין המשקה לבין השיניים.

אילו סיבות נוספות יש להופעת כאבי שיניים? 

חשוב מאד לזכור כי כאבי שיניים עשויים להופיע מכל מיני סיבות, ואין זה אומר בהכרח שסובלים גם מתעוקת חזה או בעיה קרדיולוגית אחרת. סיבות נפוצות להופעת כאבי שיניים הן לדוגמא:

כלומר, אין צורך להיבהל ולחשוב שבמידה ואתם סובלים מכאבי שיניים – הסיבה הוודאית לכך קשורה לבעיות קרדיולוגיות ומחלות לבביות. עם זאת, בהחלט יש לזכור שייתכן וישנו קשר בין כאב השיניים לבעיה לבבית כלשהי, ולכן במצב כזה – כדאי לבדוק ולוודא את העניין.

אז בפעם הבאה שאתם חשים בכאב שיניים, גם הקל ביותר – מומלץ להגיע לרופא השיניים שלכם, לבדוק את הסיבה לכאב ולטפל בו – על מנת להימנע מאי נעימות ומהחמרה אפשרית.

מאמרים נוספים: