שיטות מתקדמות בהשתלות שיניים

שיטות מתקדמות להחלפת התותבות ולחזור לנוחות שמגיעה לך!

אנו שמחים לארח אותך באתר שלנו. מן הסתם אתה משוטט בין האתרים ומנסה להבין בין השורות על הטכנולוגיה שהתפתחה

מיכשור להשתלות שיניים

בשנים האחרונות בתחום רפואת השיניים.
למענך החלטתי לרכז את כל הידע העדכני הקיים היום, ויתכן שיהיו דברים לא ברורים אותם אוכל להראות לך במצגת על מסך גדול, על מנת שהדברים יהיו ברורים יותר.
המידע שמגיע אליך מחברים ומהסביבה הקרובה ואפילו מהאינטרנט, הוא מפוזר, לא מאורגן ובדרך כלל לוקה בחסר, ומקשה להתמקד בידע שבאמת מתאים לך, ואז אינך יודע מה לשאול.
רוב האנשים לא מודעים לסיכון הבריאותי הנובע מחוסר שיניים חלקי או מלא. אין ספק שהטכנולוגיה העדכנית מאפשרת לך שיקום כזה שיהיה נוח תפקודית וגם אסתטית.
בעבר נחשב ניתוח השתלה לנחלת רופאים מומחים בלבד, ועקב המורכבות של התהליך נדרש לעתים לבצע את ההשתלה בבתי חולים. היום רופאים רבים מבצעים השתלות, חלקם זכו לקבל את הידע באוניברסיטאות, וחלקם בחרו להשתלם במקומות שונים. בשנת 1982 כאשר סיימתי אני את לימודיי באוניברסיטת תל אביב, לא זכור לי שהייתה אופציה לבצע השתלות, וזה היה נראה חלום רחוק. אם היו מספרים לי לפני עשור על חלק מהשיטות בהם אני משתמש כיום על מנת להחליף תותבת נשלפת בשיקום קבוע, הייתי מגיב בחוסר אמון כאילו מדובר במדע בדיוני.
במגע היומיומי עם לקוחות, התברר לי שהסבל הוא מנת חלקם של בעלי התותבות הנשלפות ומחוסרי השיניים, ולכן בחרתי להתמקצע בתחום ושמתי לעצמי מטרה לרכוש מיומנויות וידע בכל שיטות הטיפול החדשניות. תמיד אשמח לייעץ ולעזור ובעיקר לזהות מה מתאים לכל מטופל. לצערי יש הרבה מקרים בהם קיים שימוש בטכנולוגיה מיושנת וזולה, שימוש בשתלים שלא נושאים כלל תו תקן וכו', והקורבנות של הטיפולים הללו הם המטופלים.

תוך כדי טיפול במטופלים רבים הבנתי מס' דברים חשובים:

  1. מטופלים לא מעוניינים בניתוחים מורכבים (כמו הרמת סינוס, עיבוי עצם וכו').
  2. מטופלים לא מרוצים מהרעיון שהם יאלצו להיות בלי שיניים מספר חודשים.
  3. מטופלים לא אוהבים את ההמתנה הארוכה עד לשיקום המלא (לעתים עד שנה וחצי לפחות בשיטות מסוימות).

היום אנו חיים בעולם מהיר של טלפונים חכמים, אינטרנט, טלוויזיה תלת ממדית ומכוניות שלא צריכות לעבור הרצה למנוע. אין לנו סבלנות והחיים קצרים מדי בשביל לבזבז אותם בהמתנה.

 

תותבות נשלפות מחוזקות באמצעות שתלים

על המגרעות והחסרונות של התותבת הנשלפת אין צורך להרבות בתיאורים, אך אמנה את העיקריים מביניהם:

  1. התותבת הנשלפת יושבת על החניכיים בלבד – אין לה עיגון. היא זזה ומשפשפת את החניכיים.
  2. מזון חודר מתחת לתותבת.
  3. התותבת עלולה "לברוח" מהפה כשאנחנו אוכלים.

כל המצב הזה יכול להשתנות על ידי החדרת 2-4 שתלים אשר יהוו משענת ונקודת חיבור מדויקת שתמנע את תזוזת התותבת, ותיתן לנו את הנוחות והביטחון הרצויים.

הרבה סיפורים מפחידים מסתובבים בין חברים על הנושא - על הסבל שאנשים חוו בעקבות ההשתלה, על נפיחויות ושטפי דם. אני חייב לציין שבמרפאתי לא נמצאו דרמות כאלה, בחלק קטן מהמקרים יש מעט נפיחויות, אבל האנטיביוטיקה ומשככי הכאבים בהחלט נותנים מענה מתאים.

 

מהו שתל דנטלי?

השתל הוא מעין "דיבל" עם הברגה חיצונית, באמצעותה מקבעים את השתל לעצם הלסת. בקצה שלו קיימת הברגה פנימית

שתלים דנטליים

מדויקת אליה ניתן לחבר, לאחר שהשתל נקלט, את המבנה עצמו או מחברים מסוג אחר.

בחירת השתל – קיימים בשוק שתלים מסוגים שונים. בחירת השתלים אינה קשורה לארץ מוצאם. קיימים שתלים ישראלים, גרמנים, אמריקאים וסינים, אך מה שמנחה את המרפאה בבחירת השתלים זה לרוב הניסיון שיש לנו עם שתלים שעברו את כל התקנים האמריקאים (FDA) המחמירים ביותר.

השתל עשוי מטיטניום, אשר זוהי מתכת חזקה במיוחד, עמידה בפני חמצון ולכן מתקבלת על ידי רקמות הפה בצורה טובה. השתלים נבדלים ביניהם בצורה החיצונית, במבנה התבריג ובכמות התבריגים, כאשר בדרך כלל כולם מצופים בחומרים מיוחדים אשר מעודדים את החיבור של השתל לעצם.

בחירת השתל נעשית על ידי הרופא, לאחר עיון ותכנון מפורט של מיקום השתלים בהתאם למבנה העצם ולדחיסות של רקמת העצם. מידע זה נמסר לרופא באמצעות צילום CT של המטופל.

 

איך מתבצע הליך החדרת השתל והתקנתו?

לפני שניגשים לביצוע, מכין הרופא תכנית מדויקת בעזרת הנתונים הממוחשבים שהתקבלו בצילום ה – CT. תכנון ראשוני זה חשוב ביותר, ולא פעם הוא אשר אחראי להצלחת ההשתלה. הרופא מקבל נתונים חשובים ביותר ביחס לעובי העצם, גובה הרכס ודחיסות העצם, ונוכחות של כלי דם ועצבים הנמצאים באזור ההשתלה. תכנון נכון ימנע פגיעה בעצבים או בכלי הדם.

רופא השיניים מרדים את האזור בו מתוכננת ההשתלה. ההרדמה תהיה מספיק "עמוקה" כדי למנוע מצב בו המטופל מרגיש את

תהליך השתלת שן

הקידוח והכנת המקום שצריך לקבל את השתל.

במרפאתנו אנו עוסקים מזה 20 שנה בהשתלות. אם בעבר היינו מסירים את החניכיים על מנת לחשוף את העצם, עם המידע שהצטבר במשך השנים התברר כי חשיפת העצם במהלך הניתוח תורמת לספיגה של העצם. בעבר היה נהוג "לקבור" את השתלים, וכעבור מספר חודשים לחשוף אותם בניתוח נוסף. היום אנו נמנעים מ"לקבור" את השתל מתוך ידיעה שפעולה זו איננה נחוצה כלל להיקלטות השתל, וכך נמנע מהמטופל חיתוך נוסף, תפרים וכו'.

לכן ההליך הוא פשוט ואינו כרוך בתפרים, ובדרך כלל בקו החניכיים יבצבצו כיפות ריפוי שמסמנות את מיקום השתל. הקדח שאליו מחדירים את השתל נעשה בשלבים. במהלך הקידוח מחליפים מקדחים באופן כזה שבכל קידוח נכנסים עם מקדח עבה יותר. במהלך הקידוח משתמשים במים פיזיולוגיים שתפקידם לקרר את המקדח, מאחר וידוע כי העצם היא רקמה עדינה מאוד, ושינוי קטן בטמפרטורה בזמן הקידוח (שיוצר חום עקב החיכוך) יכול להכשיל את ההשתלה.

בסיום ההרחבה של הקדח, מחדירים את השתל שמגיע במארז סטרילי (לאחר שעבר את כל הבדיקות התקן), בדרך כלל בתנועות של תבריג, ולאחר שלב זה ממתינים 3-6 חודשים (תלוי במיקום של השתל ובסוג העצם), עד להעמסה של הכתרים.

בדרך כלל מומלץ להחדיר לכל שן חסרה שתל עצמאי.

 

שיניים על שתלים ביום אחד

יש מקרים בהם מחליט הרופא לבצע את השיקום על גבי השתל מיד לאחר ההשתלה וללא המתנה – זהו תהליך המכונה "העמסה מיידית", או מכונה גם "השתלות שיניים ביום אחד". מתי נהוג לבצע את ההליך הזה?

  1. כאשר מדובר בשיניים קדמיות והאסתטיקה מאוד חשובה.
  2. כאשר המטופל מחוסר שיניים לחלוטין והוא רוצה לחזור לפעילות שגרתית יומיומית רגילה, מבלי להישאר בבית לתקופה של החלמה.
  3. כאשר אנו נדרשים לקבע ולייצב תותבת נשלפת שלמה (בעיקר בלסת תחתונה) באמצעות ארבעה שתלים.

מחקרים אחרונים מעידים על כך שהעצם שנבנית סביב השתלים המועמסים מיידית אפילו טובה יותר מהעצם הנבנית סביב השתל שנמצא בהמתנה לקליטתו ללא העמסה.

חשוב לציין ששיטה זו, המפורסמת בכל הזדמנות בתקשורת, לא מתאימה לכל מטופל, וישנם כללים חשובים שיש לשמור עליהם, וביניהם פיזור העומס בפה.

 

עקירה והשתלה מיידית

הניסיון הקליני שהצטבר במהלך העשור האחרון יצר אפשרויות חדשות של השתלה מיידית לאחר עקירת שן. כלומר שן שנסדקה וגורלה נחרץ – נעקרת במיומנות ובמינימום טראומה, ומיד באותו המעמד מחדירים שתל שצריך להשלים את החסר. היתרון בכך הוא כמובן בריפוי מהיר וחסכון בהתערבות כירורגית חוזרת.

ישנה חשיבות גדולה לניסיון הקליני של הרופא שמבצע את ההשתלות, ולכן שיקול הדעת המקצועי של הרופא וניסיונו בהליך מסוג זה הוא מתכון להצלחת ההשתלה. היתרון כמובן הוא בקיצור זמן ההמתנה ומניעת הצורך בניתוח נוסף.

 

לקריאה נוספת: